ai a etyka

10 ciekawostek o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest ostatnio popularnym tematem. Jest w stanie kreować wspaniałe grafiki i zdjęcia, pisać coraz lepsze teksty czy odpowiadać na najróżniejsze pytania. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się dziesięć ciekawostek na jej temat.

1. Badania nad sztuczną inteligencją trwają już od lat pięćdziesiątych, a ich prowodyrem był Alan Turing. Ten sam naukowiec podczas drugiej wojny światowej stworzył słynną maszynę Turinga.

2. Oparte na sztucznej inteligencji samochody, nad którymi aktualnie trwają pracę, nie będą wymagały kierowcy. Będą w stanie samodzielnie rozpoznawać ruch na drodze, ale również warunki atmosferyczne i wszelkie przeszkody. Dzięki temu uda się znacząco zredukować liczbę wypadków.

3. Znane media społecznościowe korzystają ze sztucznej inteligencji, aby dopasowywać treść reklam do preferencji poszczególnych użytkowników.

4. Sztuczna inteligencja jest od lat wykorzystywana do tworzenia gier video. Dzięki temu postacie są w stanie naśladować wiele zachowań ludzkich i angażować graczy emocjonalnie.

5. W ciągu najbliższych kilku lat sztuczna inteligencja rozwinie się do tego stopnia, że będzie mogła zastąpić ludzi na kilkunastu procentach stanowisk. Dzieje się to już teraz. AI jest w stanie generować wspaniałe obrazy, a także teksty na najróżniejsze tematy.

6. W 2015 roku Stephen Hawking oraz Elon Musk podpisali się pod petycją dotyczącą sztucznej inteligencji, nakłaniając opinię publiczną i innych naukowców, aby powstrzymać rozwój sztucznej inteligencji, która może okazać się w końcu niebezpieczna dla człowieka.

7. Jeden z rosyjskich miliarderów stworzył Inicjatywę 2045, która pracuje nad wszczepianiem ludzkiej osobowości do niebiologicznych nośników. Ma to zapewniać nieśmiertelność.

8. Punktem zwrotnym w pracy nad sztuczną inteligencją będzie przełamanie bariery językowej. Jeśli AI będzie w stanie używać różnych języków wraz ze wszelkimi zawiłościami językowymi, to stanie się potęgą.

9. Trwają prace nas autonomicznymi traktorami oraz maszynami rolniczymi, które za jakiś czas będą w stanie całkowicie wyeliminować rolników.

10. W 1997 roku komputer o nazwie Deep Blue wygrał partię szachów z rosyjskim mistrzem Garrim Kasparowem.